Surrealizm, dlaczego jest często używany w kinie.

Surrealizm jest najważniejszą strona historii sztuki XX wieku. Ruch ten przetrwał prawie pół wieku i objął nie tylko Europe Środkowa, ale także Amerykę. Najbardziej kultowym dziełem surrealizmu w kinie jest film „Un chien andalou” z 1929 roku. Sam Surrealizm myślał o sobie na dużą skalę: nie jest to tylko kierunek artystyczny, ale cały program transformacji człowieka i świata. Nic dziwnego, że pod szyldem surrealizmu pracowali przedstawiciele z różnych dziedzin nauki i sztuki: malarze i filozofowie, pisarze i poeci, fotografowie i reżyserzy!

Surrealizm: podstawy

Za datę rozpoczęcia ruchu uważa się rok 1924 — wtedy poeta Andre Breton publikuje manifest „surrealizm”. W swoim tekście daje nowemu nurtowi jasną definicję:

„Jest to dyktowanie myśli poza wszelką kontrolą umysłu, poza wszelkimi względami estetycznymi i moralnymi”.

Główne zadanie surrealizmu można opisać w następujący sposób: konieczne jest wykorzystanie możliwości nieświadomych stanów, aby pozbyć się subiektywnych postaw i osiągnąć jedyną istniejącą rzeczywistość — surrealność (dosłownie ponad rzeczywistość). Dwie ważne metody służą do wykonania tego zadania:

  • Automatyczne pisanie

Jest to technika, w której ręka pisze szybciej niż świadomość ma czas na zrozumienie tego, co zostało napisane. Po raz pierwszy występuje w literaturze — zbudowano na nim dzieło Andre Bretona „pola magnetyczne”. Z czasem automatyczne pisanie rodzi podobne techniki w innych formach sztuki.

  • Sen

To we śnie nasza nieświadomość wyrywa się z kajdan postaw społecznych i etycznych. Zapis swoich snów i ich późniejsze wcielenie w sztuce jest zatem kolejną ważną techniką surrealistów.

Surrealizm i kinematografia

Dlaczego więc surrealiści zwracają się do kina? Wszystko zaczyna się od problemu. Jak przekazać surrealnoś snu — bo nie jest taka jak rzeczywistość? Najprostsze sposoby na pokazanie tej alternatywnej przestrzeni:

  • tworzenie dziwnych powiązań między przedmiotami przez skojarzenie lub sen
  • dopasowywanie do tworzenia połączonych form niemożliwych w rzeczywistości.

We wszystkich tych przypadkach wydaje się, że widzimy znane formy materialne, ale ułożone w nietypowej kolejności lub przedstawione w nietypowej formie. W ten sposób artyści ujawniają za nimi coś innego, nadrealność.

Fotografia i film doskonale nadają się do tego zadania. Sam Breton podnosi fotografię na drugie miejsce w hierarchii rodzajów sztuki po literaturze. Ponieważ najprawdopodobniej wyświetla to, co zostało zrobione i może przekonać widza o prawdziwym istnieniu obrazu na zdjęciu.

Krytyk sztuki Rosalind Krauss pisze bardzo pojemnie o tej funkcji fotografii: „surrealizm fotografii to odlew, odcisk rzeczywistości; jest to ślad ujawniony za pomocą obróbki fotochemicznej, przyczynowo związany z prawdziwą rzeczą, do której odnosi się — jak odciski palców lub mokry krąg pozostawiony na stole przez zimną szklankę”. Oznacza to, że zdjęcie świadczy o fizycznym pobycie fotografowanych obiektów razem — były tam, gdzie zostało zrobione zdjęcie. I zdjęcie tego świadka. Jest więc świadkiem istnienia takiego zjawiska jak surrealizm.

Kino w tym sensie działa jeszcze lepiej i daje możliwość dosłownie przeżywania snu. Ma nie tylko fotograficzną precyzję, ale także nieograniczone możliwości montażu. Właśnie montaż pomaga:

  • mistrzowskie tworzenie dziwnych kształtów (łączenie włosów pod pachami i twarzy);
  • Zaprojektuj nierealne przestrzenie (Brzeg morza i mieszkanie miejskie w jednej przestrzeni);
  • umieszczanie obok siebie ramek asocjacyjnych (ręka z mrówkami-włosy pod pachą-Jeżowiec);
  • pokaż nie tylko dziwne obiekty, ale także sekwencje akcji i obiektów, wykorzystując możliwości prawdziwej przestrzeni.

W ten sposób Kino po fotografii staje się jednym z głównych narzędzi surrealizmu, ponieważ doskonale spełnia zadania ruchu. I ta interakcja przynosi owoce: pod wieloma względami Surrealizm zaczyna postrzegać kino i fotografię jako niezależne formy sztuki.

„Pies andaluzyjski” 1929 r. – Trailer

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tworzenie wielkiego kina. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *